PPC-Puchar Peugeot&Citroen 2023

Strona główna/Artykuły/PPC-Puchar Peugeot&Citroen 2023

PPC-Puchar Peugeot&Citroen 2023

Michalak/Nowak ostatnimi mistrzami PPC?

Sezon 2023 dla klasy PPC był naznaczony regulaminową “gwiazdeczką”

Po roku 2022 gdzie w PPC frekwencja nie była zbyt wysoka ZO Katowice dał ultimatum dla zawodników, tylko średnia 3 załóg na rajd mogła utrzymać klase na kolejny sezon. Na szczęście w tym roku wystartowało 5 załóg na koniec sklasyfikowano 4 z nich i dzięki temu ponownie będzie można powalczyć w najtańszej klasie na poziomie RO.

Jednak aby nadal mówić o najtańszej opcji startów musimy poczekać na publikację regulaminów Rajdowych Mistrzostw Południa 2024. Tam szykuje się rewolucja w PPC i najprawdopodobniej regulaminowo będzie opierać się na znanym z Tarmac Master pucharze “C2 cup”. Czy to zachęci nowych zawodników?

Adrian Michalak i Krzysiek Nowak ostatnimi mistrzami PPC.

Obecny regulamin był praktycznie niezmienny od początku rozgrywania “francuskiego” pucharu, więc przed rewolucją regulaminową to właśnie Adrian i Krzysiek zostają ostatnimi mistrzami PPC.

Już przed sezonem wiedzieliśmy że tylko 3 auta zaliczą pełny cykl, czyli 6 rajdów liczonych do klasyfikacji.
Michalak/Nowak Citroen saxo
Niemiec/Bodniak Citroen C2
Biernat/Biernat Peugeot 206

Z tej trójki można było obstawiać walkę pomiędzy Citroenami, które nieco odstawały technologią od jedynego Peugeota w stawce. Tak jak wielu zakładało, tak przebiegał ten sezon z kilkoma wyjątkami.

Rajd Nyski

Kuba Niemiec i Mateusz Bodniak wykorzystali swoje auto, oraz doświadczenie ze startu w Nysie rok wcześniej i absolutnie zdominowali klasę, zajmując jedocześnie 4 miejsce w klasyfikacji generalnej RMP! Na drugim miejscu dojechał Michalak, podium uzupełnił Biernat, czwarte miejsce i jedyny start w PPC zaliczyli Ciuksa/Bądkowski w Citroenie C2.

Valvoline Rajd Małopolski

Na starcie w Małopolsce stawiły się 4 duety.
Niemiec/Bodniak Citroen C2
Michalak/Nowak Citroen saxo
Biernat/Biernat Peugeot 206
Ferenc/Paduch Citroen C2

Rajd Małopolski w przeciwieństwie do Nyskiego mocno ścieśnił stawkę zawodników PPC, niestety Ferenc już pierwszego dnia zaliczył małego dzwona i praktycznie odpadł z rywalizacji. Pierwszy OS przegrany również dla Biernata przez przyblokowanie przez dogonienie załogi poprzedzającej, Na OS 3 zatrzymany został również Niemiec po wypadku jednej z załóg(na nadanie czasu musieliśmy czekać do zakończenia rajdu). Awaria wspomagania w Peugeocie 206 Biernatów praktycznie zapewniła duetowi Michalak/Nowak zwycięstwo… nie cieszyli się jednak zbyt długo, gdyż decyzją ZSS Niemiec/Bodniak otrzymali nadany czas za zatrzymanie ich na odcinku i tym samym już po rajdzie wskoczyli na 1 miejsce w PPC.

Rajd Rzeszowiak

Tu do samego końca startu nie byli pewni Biernat oraz Michalak, finalnie jednak oboje pojawili się w Rzeszowie. Kolejny raz to trzy duety rywalizowały w PPC
Niemiec/Bodniak Citroen C2
Michalak/Nowak Citroen saxo
Biernat/Biernat Peugeot 206

Pierwszy dzień to prolog ulicami Rzeszowa i tu załogi zmieściły się w 2sekundach co mogło zwiastować bardzo ciekawą walkę. Niestety C2 załogi Niemiec/Bodniak już na pierwszym sobotnim odcinku borykał się z problemami i załoga musiała po prostu walczyć o dojechanie do mety, niestety o tym jeszcze nie wiedział duet Biernat/Biernat którzy kolejny raz dojechali załogę poprzedzającą, po tym popełnili błąd chcąc nadrobić stracony czas i na kilometr przed metą dachowali kończąc zawody. Michalak/Nowak w tym momencie mogli być praktycznie pewni wygranej, choć na OS4 popełnili błąd uszkadzając mocno swoje Saxo. Na ich szczęście Rywale nadal jechali z awarią i nie byli w stanie odrobić strat.

Rajd Śląska

Kolejny raz 4 załogi PPC na starcie
Niemiec/Bodniak Citroen C2
Michalak/Nowak Citroen saxo
Biernat/Biernat Peugeot 206
Ferenc/Paduch Citroen C2

Kolejny raz od początku rajd ułożył się tragicznie dla załogi Niemiec/Bodniak, już na prologu ukręciła się półoś i musieli się wycofać, wracając na drugi dzień z 5min karą. Rajd bez większej historii, Michalak uciekał, Biernat gonił bez skutku, Ferenc borykając się z problemami jechał na 3 miejscu. 3 z 5 odcinków padły jednak łupem Kuby Niemca który zgarnął komplet punktów za Power Stage co nieco poprawiło jego dorobek na tym rajdzie.

Rajd Wisły

Trudniejszego rajdu w tym roku nie było! 2 z 4 aut w klasie dojechały do mety!
Na starcie stawili się ponownie
Niemiec/Bodniak Citroen C2
Michalak/Nowak Citroen saxo
Biernat/Biernat Peugeot 206
Ferenc/Paduch Citroen C2

OS1 rozgrywany w ciemnościach padł łupem Michalaka który pokazał że poważnie myśli o zdobyciu tytułu mistrzowskiego w tym roku. Poranny OS Istebna, niesamowite warunki dzięki mocnym opadom deszczu. Szybko po urwaniu półosi z rajdu odpadają Ferenc/Paduch. W wynikach zaskoczeniem mogła być wygrana na tym odcinku duetu Biernat/Biernat. Kolejny szybszy OS pada łupem Michalaka, jednak drugi przejazd Istebnej znowu na swoje konto zapisuje Biernat jadący na 2 miejscu w klasie. Ostatni OS to błąd załogi Niemeic/Bodniak którzy kończą na dachu nieco ponad kilometr po starcie. Michalak 1 Biernat 2 i na tym koniec załóg PPC na mecie.

Orlen Rajd Cieszyńska Barbórka

Trzy załogi na starcie finałowej rundy
Michalak/Nowak Citroen saxo
Biernat/Biernat Peugeot 206
Ferenc/Paduch Citroen C2

Finał sezonu mógł byc bardzo elektryzującą walką pomiędzy Saxo i C2, niestety dla widowiska załoga Niemiec/Bodnia nie stawiła się na stracie w Cieszynie i już tylko odpadnięcie z zawodów mogło odebrać mistrzostwo załodze Michalak/Nowak. Rajd od początku przebiegał pod dyktando załogi Biernat/Biernat, jednak błąd i strata 30s na OS 4 sprawił że to Michalak został liderem, startujący wyjątkowo z Olą Piekarską na prawym fotelu Michalak nie obronił się jednak przed rzucającym wszystko na jedną kartę Biernatem i ponownie zamienili się miejscami. Jadący swoim tempem Ferenc mógł jedynie zadowolić się 3 miejsce gdyż walczyć z załogami które odcinki znały praktycznie na pamięć było po prostu niemożliwe.

PODIUM RMP

1.Adrian Michalak/Krzysztof Nowak Citroen SAXO

2.Marcin Biernat/Alicja Biernat Peugeot 206

3.Kuba Niemiec/Mateusz Bodniak Citroen C2

PODIUM RSMŚL

1.Adrian Michalak/Krzysztof Nowak Citroen SAXO

2.Marcin Biernat/Alicja Biernat Peugeot 206

3.Grzegorz Ferenc/Mirek Paduch Citroen C2

 330 wszystkich wyświetleń,  1 wyświetleń dzisiaj

 
grudzień 25th, 2023|Kategoria: Artykuły|Tagi: , , , |
Udostępnij

O Autorze:

Zostaw komentarz