Ładowanie Wydarzenia
  • To wydarzenie minęło.

Tegoroczny Rajd Nadwiślański, który będzie piątą i przedostatnią rundą Inter Cars Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, odbędzie się w dniach 29.09 – 01.10. W tym roku czeka nas wiele nowości, dzięki którym organizowana przez Automobilklub Polski impreza będzie jeszcze bardziej atrakcyjna zarówno dla kierowców, jak i rajdowych kibiców.

Największą zmianą jest przeniesienie bazy organizacyjnej z Puław do Lublina. Na terenie miejskiego stadionu Arena Lublin zlokalizowane będą biuro rajdu i biuro prasowe, ale także park serwisowy i park zamknięty.

Niezwykle ciekawie zapowiada się miejski odcinek specjalny, który poprowadzi ulicami Lublina. Rozwiązanie, które doskonale sprawdziło się w centrum Puław, bez wątpienia zgromadzi także tysiące kibiców wzdłuż trasy rywalizacji w największym w Polsce mieście położonym na wschód od Wisły.

Ceremonie startu i mety Rajdu Nadwiślańskiego odbędą się na staromiejskim Placu Zamkowym, który w obecnym kształcie istnieje od 1954 roku. Wcześniej znajdowała się tu historyczna dzielnica żydowska, zniszczona w czasie wojny.

Pierwszy etap Rajdu Nadwiślańskiego będzie się składał z 5 odcinków specjalnych. Cztery z nich położone będą w okolicach Kraśnika, ostatni to wspomniany wcześniej OS w Lublinie. Drugiego dnia kierowcy będą rywalizować na trasie sześciu odcinków specjalnych, tym razem zlokalizowanych na trasach na zachód od bazy rajdu. Nowością jest także „zapętlenie” jednego z OS każdego dnia. Sam układ trasy będzie bardzo kompaktowy, co zawsze było ogromnym atutem Rajdu Nadwiślańskiego.

36 załóg stanie na starcie Rajdu Nadwiślańskiego, piątej i przedostatniej rundy Inter Cars Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Wśród zgłoszonych ekip znajduje się cała czołówka krajowej rywalizacji.

Listę otwiera świeżo upieczony triumfator Rally di Roma Capitale, rundy Rajdowych Mistrzostw Europy (ERC), a także trzykrotny mistrz Polski, Francuz Bryan Bouffier. Doskonale znany polskim kibicom kierowca wystartuje w Lublinie wspólnie z Gilbertem Dini za kierownicą Forda Fiesty. O doskonałej dyspozycji Bouffier świadczy wspomniane zwycięstwo we włoskiej rundzie europejskiego czempionatu. Na mecie dwudniowej rywalizacji francuski kierowca po dramatycznej walce wyprzedził aktualnego mistrza Starego Kontynentu, Kajetana Kajetanowicza o zaledwie 3 dziesiąte sekundy.

Na liście zgłoszeń do Rajdu Nadwiślańskiego nie mogło zabraknąć czołowych kierowców rywalizujących w tym sezonie o dominację na krajowym podwórku. Liderzy klasyfikacji Inter Cars RSMP, Filip Nivette i Kamil Heller pojadą Skodą Fabia R5. Nivette w łącznej punktacji cyklu ma już blisko 40 punktów przewagi nad parą Tomasz Kasperczyk / Damian Syty (Ford Fiesta) i z Lublina może wyjeżdżać jako nowo koronowany mistrz kraju.

Na trasie Rajdu Nadwiślańskiego zobaczymy także trzecią załogę klasyfikacji generalnej RSMP, Zbigniewa Gabrysia i Artura Natkańca. Ekipa reprezentująca barwy Automobilklubu Krakowskiego przed 5. rundą cyklu traci do Kasperczyka zaledwie 7 punktów.

O ważne punkty powalczą także liderzy pozostałych klas. Wśród zgłoszonych kierowców znajdują się bowiem między innymi Jan Chmielewski (Open 2WD, BMW R+ Maxi) czy Hubert Maj (Open N, Ford Fiesta Proto).

Rajd Nadwiślański odbędzie się w dniach 29.09 – 01.10. Rywalizacja na trasach odcinków specjalnych będzie się toczyła w sobotę i niedzielę, w piątek w sercu Lublina zaplanowano ceremonię startu.