Ruszyły zgłoszenia do Valvoline Rajdu Małopolski 2023!

Strona główna/Rajdy/Ruszyły zgłoszenia do Valvoline Rajdu Małopolski 2023!

Ruszyły zgłoszenia do Valvoline Rajdu Małopolski 2023!

Po dwóch szutrowych rundach, Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski wracają na asfalt i do Małopolski, gdzie w dniach 6-8 lipca odbędą się najbliższe zawody – Valvoline Rajd Małopolski. Debiutująca w kalendarzu RSMP impreza to pierwsza od 15 lat runda krajowego czempionatu w tym regionie. Jej uczestników czeka blisko 120 km ścigania na 11 odcinkach specjalnych.

Po raz ostatni polska czołówka ścigała się na odcinkach specjalnych w Małopolsce w 2008 roku. W tym sezonie walkę o tytuły mistrzowskie otworzył zimowy Rajd Magurski w okolicach Gorlic, a drugą rundą był asfaltowy Rajd Krakowski.Valvoline Rajd Małopolski to najmłodsza impreza w kalendarzu tegorocznej odsłony RSMP. Pierwsza edycja zawodów została zorganizowana w 2021 roku w randze rajdu okręgowego – jako runda mistrzostw Śląska. Rok później w Valvoline Rajdzie Małopolskim ścigali się także uczestnicy Rajdowych Mistrzostw Południa. Walory sportowe odcinków specjalnych w okolicach Makowa Podhalańskiego przyciągały także załogi z mistrzostw Polski, dla których była to świetna okazja do treningu i szlifowania tempa przed kolejnymi asfaltowymi rundami krajowego czempionatu.

W tym roku uczestnicy RSMP przyjadą już do Makowa Podhalańskiego, by walczyć o punkty, ponieważ Valvoline Rajd Małopolski po raz pierwszy w historii będzie rundą najważniejszego cyklu rajdowego w Polsce.

11 odcinków specjalnych w kompaktowej formie

Razem z regulaminem uzupełniającym opublikowana została trasa tegorocznej edycji. Na piątek (07.07.2023) zaplanowano pięć odcinków specjalnych: trzy przejazdy najdłuższej w rajdzie próby Zawoja (OS 1, 2 i 4, długość 14,10 km; godziny startów: 15:20, 17:30 oraz 20:20) i dwa przejazdy próby LURKA Maków Podhalański (OS 3 i 5, długość 4,76 km; godz. 18:40 oraz 20:53).

Pierwsza z prób to odświeżona konfiguracja znanego z poprzednich edycji oesu, z dodanymi zupełnie nowymi partiami. Druga również uległa modyfikacjom, zmiany dotyczą pierwszej partii, rozgrywanej w centrum Makowa Podhalańskiego. Co ciekawe, próby ponownie będą rozgrywane w późnych godzinach wieczornych – a to oznacza, że załogi pojawią się na trasie już po zmroku. Piątkowe oesy poprzedzi odcinek testowy w Stryszawie, w godzinach od 8:00 do 12:00. Łączna długość oesów zaplanowanych na piątek to 51,82 km.

Włącz podstronę z mapami Valvoline Rajdu Małopolski 2023

Sobota to dwa odcinki specjalne w trzech pętlach. OS 6/8/10 to zupełnie nowa próba Mucharz, rozpoczynająca się techniczną i wąską partią, która po około 4 kilometrach przechodzi w nieco szerszą i szybką, widokową drogę wokół Jeziora Mucharskiego. Końcówka to powrót do typowej dla rajdu charakterystyki wąskiej, niewidocznej trasy. Jej długość to 12 kilometrów, a starty przejazdów zaplanowano na godziny 8:50, 11:50 oraz 14:50. OS 7/9/11 to próba Stryszów, której ostatni przejazd zostanie rozegrany jako dodatkowo punktowany RMF FM Power Stage Stryszów. Odcinek znany z poprzedniej edycji, jednak wydłużony do ponad 10 kilometrów. Nowy fragment z pewnością dostarczy wielu emocji.

Cała trasa rajdu jest bardzo kompaktowa. Wraz z sekcjami drogowymi (tzw. dojazdówkami) liczy 320,74 km, z czego 118,18 to łączny dystans 11 odcinków specjalnych. Ceremonia mety i rozdania pucharów rozpocznie się w sobotę o 16:30.

W ramach Valvoline Rajdu Małopolski rozegrana zostanie także runda MOTUL Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, która pojedzie po tej samej trasie, co RSMP. Nietypową formułę przyjmie rajd okręgowy (Rajdowe Mistrzostwa Południa oraz Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Śląska). Zawody podzielone zostaną na dwa dni: w piątek, 7. lipca, rozegrane zostaną dwa odcinki specjalne (OS 1 Zawoja o długości 14,10 km oraz OS 2 LURKA Maków Podhalański o długości 4,76 km). Na sobotę zaplanowano dwa przejazdy prób Mucharz (12,00 km) oraz Stryszów (10,12 km). Łączna długość rajdu to 63,10 km.

Na zgłoszenia poczekamy do 24 czerwca, kiedy to o północy mija drugi termin zgłoszeń (pierwszy minie trzy dni wcześniej). Odbiór administracyjny, biuro rajdu oraz biuro prasowe zlokalizowane zostanie w nowym Podbabiogórskim Centrum Kultury w Makowie Podhalańskim, nową lokalizację ma także park serwisowy (plac PKP / PKS w Makowie Podhalańskim).

Otwarcie rajdu w Wadowicach i dodatkowe atrakcje

Nowością w harmonogramie będzie ceremonia otwarcia rajdu w Wadowicach. W czwartkowe popołudnie na rynku zorganizowana zostanie konferencja, postój zaproszonych samochodów rajdowych, a także miasteczko kibica. Ceremonia startu Valvoline Rajdu Małopolski zaplanowana jest na popołudnie w piątek, odbędzie się w Makowie Podhalańskim przy estradzie Makowianka, podobnie jak meta zawodów.

Na terenach przy estradzie zorganizowane zostanie miasteczko rajdowe, w którym czekać będzie wiele atrakcji: symulatory rajdowe, animacje i dmuchańce dla dzieci (kącik małego rajdowca RMF FM), koncert uczestników programu Mam Talent – zespołu PotOCK, a zakończenie rajdu uświetni profesjonalny pokaz laserów.

Podczas obu dni rajdu kursować będą darmowe busy dla kibiców, które z Makowa Podhalańskiego dowiozą fanów na punkty kibica rozlokowane przy atrakcyjnych miejscach odcinków specjalnych.

Rajd wspiera potrzebujących

Organizatorzy zawodów zaprezentowali cel charytatywny, jakiemu poświęcona będzie tegoroczna edycja. Będzie to Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy w Juszczynie, który należy do Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Inteletualną (PSONI Zawoja). Podczas rajdu zorganizowane będą licytacje i zbiórki wspierające te instytucje, a zawodnicy razem ze swoimi samochodami rajdowymi odwiedzą podopiecznych. W sobotę, 7. lipca, w strefie kibica stanie także krwiobus w ramach akcji Krewki Rajd. Chętni do zrobienia dobrego uczynku będą mogli oddać krew dla potrzebujących.

Valvoline Rajd Małopolski jest EKO!

Delegat do spraw ochrony środowiska, szczegółowe badania kontrolne wszystkich samochodów rajdowych, segregacja śmieci, recykling czy ekologia w materiałach biurowych. Valvoline Rajd Małopolski 2023 stawia na ekologię i na każdym kroku podkreślać będzie jak ważnym jest dobre i odpowiedzialne zachowanie, które pozwoli zadbać o środowisko. Organizator odwiedzi okoliczne szkoły podstawowe, by w ramach prelekcji na temat ochrony środowiska budować u dzieci dobrą postawę. Wszystko zostanie zwieńczone konkursem z nagrodami, a szkołę odwiedzi profesjonalny zespół rajdowy.

Klip promujący Valvoline Rajdu Małopolski 2023

Harmonogram Valvoline Rajdu Małopolski – 4. rundy RSMP 2023

Piątek, 7 lipca (5 odcinków specjalnych, łącznie 51,82 km):

14:30 – ceremonia startu (ul. Kościuszki, Maków Podhalański)
15:20 – OS 1: Zawoja 1 (14,1 km)
17:30 – OS 2: Zawoja 2 (14,1 km)
17:57 – serwis A: 30 min. (parking dworca PKP, Maków Podhalański)
18:40 – OS 3: Lurka Maków Podhalański 1 (4,76 km)
20:20 – OS 4: Zawoja 3 (14,1 km)
20:53 – OS 5: Lurka Maków Podhalański 2 (4,76 km)
21:38 – serwis B: 45 min. (parking dworca PKP, Maków Podhalański)

Sobota, 8 lipca (6 odcinków specjalnych, łącznie 66,36 km):

8:00 – serwis C: 15 min. (parking dworca PKP, Maków Podhalański)
8:50 – OS 6: Mucharz 1 (12 km)
9:20 – OS 7: Stryszów 1 (10,12 km)
10:45 – serwis D: 30 min. (parking dworca PKP, Maków Podhalański)
11:50 – OS 8: Mucharz 2 (12 km)
12:20 – OS 9: Stryszów 2 (10,12 km)
13:45 – serwis E: 30 min. (parking dworca PKP, Maków Podhalański)
14:50 – OS 10: Mucharz 3 (12 km)
15:20 – OS 11: RMF FM Power Stage Stryszów (10,12 km)
16:30 – ceremonia mety (ul. Kościuszki, Maków Podhalański)

Sponsorem tytularnym rajdu jest firma Valvoline, a partnerami głównymi Województwo Małopolskie, Złomex, RMF FM oraz Motowizja. Patronat nad rajdem objęli: Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski, Starosta Suski Józef Bałos, Starosta Wadowicki Eugeniusz Kurdas, Burmistrz Makowa Podhalańskiego Paweł Sala, Burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński, Wójt Gminy Stryszów Szymon Duman, Wójt Gminy Zawoja Marcin Pająk, Wójt Gminy Zembrzyce Łukasz Palarski, Wójt Gminy Stryszawa Rafał Lasek, Wójt Gminy Budzów Jan Najdek oraz Wójt Gminy Mucharz Renata Stefania Galara.

Partnerami zawodów są: VD, Powiat Suski, ProfilPur, Pochłopień, LURKA, Blachdom Plus, Auto-serwis Jancarz, Miejska Biblioteka Publiczna-Dom Kultury w Makowie Podhalańskim, Ostruszka Ubezpieczenia, Traviata, Żarpłyt, Solparts, BSG Parts, Drukarnia Skleniarz, Aquer, Kolor Plus Studio, Ekoinstal, Wulkan, Honda Kolaczek, RacingShop.pl, Cztery Pliszki, Mosur Warsztat, Litdrew.pl, AKCES, Adamek „RAF”, CSR Auto Regeneracja, Gummi Serwis, Auto Lux, Akces Plast, HyperNET, Drogbud Sobaniak, Sużyw, Wójtowicz Travel, Drewnoland, Góral, Cukiernia Ewa Maków Podhalański, Art-Stage, Hydro Truck Press Serwis.

Patronat medialny objęły redakcje: Motowizja, Motorsport.com, Rallypl.com, Rally and Race, Radiostrada, TVP3 Kraków, Sucha24.pl, PowiatSuski24.pl, DlaWas.info, malopolskaonline.pl, WadowiceOnline.pl, Rozmus Photography, eWRC-results.com, np126p.pl, SieScigam.pl oraz wrzuc.info.

Organizatorem Valvoline Rajdu Małopolski jest Automobilklub Śląski, a promotorem firma GB pro.

 447 wszystkich wyświetleń,  1 wyświetleń dzisiaj

 
Udostępnij

O Autorze:

Administrator strony, newsy, wydarzenia, design, galerie zdjęć. Zapraszam do kontaktu: np126p@gmail.com

Zostaw komentarz