Ładowanie Wydarzenia
  • To wydarzenie minęło.

PZM Rajd Polski to nowa nazwa polskiej rundy Mistrzostw Świata FIA, której organizatorem jest Polski Związek Motorowy. Zawodnicy będą mieli do pokonania 21 odcinków specjalnych o długości 306 kilometrów, a cała trasa liczy 1253 km. Obsługę kibiców zapewni Top Racing, nowy partner komercyjny organizatora, odpowiedzialny za 41 stref przeznaczonych dla fanów sportu rajdowego. Polsat i TVP przeprowadzą bezpośrednie transmisje z rywalizacji na trasach trzech odcinków specjalnych.

Po raz piąty (1973, 2009, 2014, 2015, 2016) w historii jedna z rund światowego championatu zostanie rozegrana w naszym kraju, a po raz czwarty wśród mazurskich jezior. Inauguracja rajdu nastąpi w czwartkowe popołudnie w centrum Mikołajek. Tego samego dnia pierwsze spotkanie Sebastiena Ogiera, Jariego-Matti Latvali, Andreasa Mikkelsena, Haydena Paddona, Daniego Sordo, Thierry’ego Neuville’a i Madsa Ostberga na Mikołajki Arenie.Dziewięć piątkowych odcinków to dwukrotnie przejeżdżane próby: Chmielewo, Wieliczki (ze słynną hopką na przejeździe kolejowym), Świętajno i Stare Juchy, a na zakończenie dnia ponownie rywalizacja na Mikołajki Arenie.

W sobotę sześć widowiskowych oesów: dwukrotnie przejeżdżane Gołdap, Stańczyki i Babki bez możliwości serwisowania samochodów w ciągu dnia, a wieczorem trzecie spotkanie na torze Mikołajki Arena.

Niedziela to po dwa przejazdy oesów Baranowo i Sady. Ostatni z odcinków będzie jednocześnie tzw. Power Stagem, na którym trzy pierwsze miejsca premiowane są dodatkowymi punktami (3, 2, 1). Na mecie tej próby poznamy zwycięzcę rajdu, ale uroczyste zakończenie i koronacja triumfatorów PZM Rajdu Polski o godzinie 14 w Mikołajkach.

Mapy odcinków specjalnych

Harmonogram dla kibiców

Listę zgłoszeń otwierają dwukrotni triumfatorzy polskiego klasyka w latach 2014 i 2015, trzykrotni mistrzowie świata (2013, 2014, 2015) i liderzy tegorocznej klasyfikacji WRC: Sébastien Ogier i jego pilota Julien Ingrassia.

Do rywalizacji na 21 odcinkach specjalnych wśród mazurskich jezior wystartują zespoły fabryczne Volkswagena (Sébastien Ogier, Jari-Matti Latvala), Hyundaia (Thierry Neuville, Hayden Paddon) i M-Sportu (Mads Østberg, Eric Camilli). Samochodami WRC pojedzie 15 kierowców. W rajdówkach w najwyższej specyfikacji zobaczymy także Andreasa Mikkelsena (Volkswagen Polo R WRC), Daniego Sordo (Hyundai i20 WRC), Stéphane Levebvre’a i Craiga Breena (obaj Citroen DS3 WRC), Otta Tänaka, Henninga Solberga, Yazeeda AlRajhi’ego i Lorenzo Bertelliego (wszyscy Ford Fiesta RS WRC) oraz Valerego Gorbana  (Mini John Cooper Works).

W PZM 73. Rajdzie Polski dojedzie do debiutu mistrza Europy Kajetana Kajetanowicza w mistrzostwach świata. Popularny Kajto, który lideruje w mistrzostwach Europy triumfował już trzykrotnie w Mikołajkach (2010, 2011, 2013), ale było to w latach, gdy na mazurskich szutrach rywalizowano w mistrzostwach Starego Kontynentu.

Kajetanowicz i jego pilot Jarosław Baran, który ma na koncie cztery zwycięstwa w Rajdzie Polski zostali zgłoszeni w bardzo silnie obsadzonej serii Mistrzostw Świata WRC2. Do rywalizacji w niej stanie cała czołówka klasyfikacji z Elfynem Evansem, Nicolasem Fuchsem, Pontusem Tidemandem, Hubertem Ptaszkiem, Arminem Kremerem, Teemu Suninenem, Mariusem Aasenem i mistrzem świata juniorów Quentinem Gilbertem. Nie zabraknie również Esapekki Lappiego, który wygrał Rajd Polski w roku 2012.

PZM 73. Rajd Polski jest także rundą Mistrzostw Świata WRC3, Mistrzostw Świata Juniorów (JWRC) i będzie również areną walki o zwycięstwo w Drive DMACK Fiesta Trophy (DDFT). W dwóch ostatnich seriach rywalizują debiutujący w tym roku w mistrzostwach świata Łukasz Pieniążek (JWRC) oraz Jakub Brzeziński (DDFT).

W stawce są kierowcy i piloci z 32 krajów. Najwięcej jest zawodników z Francji (29), Wielkiej Brytanii i Polski (po 12) oraz Norwegii (10), Finlandii (9) i Włoch (8). Dominują zgłoszenia zawodników z krajów europejskich, ale reprezentowane są także Nowa Zelandia, Australia, Katar, Peru, Paragwaj, Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Kenia, Namibia i RPA w sumie 67 kierowców.

Wśród samochodów najwięcej jest Fordów Fiesta (27) i Citroënów (17) w różnych klasach, ale uwaga kibiców będzie się również skupiała na fabrycznych VW Polo R WRC (3) czy Hyundaiach i20 WRC (3). Z polskich kierowców Kajetanowicza i Jarosława Kołtuna zobaczymy w Fordach Fiestach R5, Huberta Ptaszka w Skodzie Fabii R5, a Tomasza Gryca w Peugeocie 208 R2.

PZM 73. Rajd Polski, siódma runda Rajdowych Mistrzostw Świata FIA zostanie rozegrany w dniach 30 czerwca – 3 lipca 2016 roku, po raz dwunasty na Mazurach. Areną zmagań najlepszych kierowców świata będzie 21 szutrowych odcinków specjalnych o długości 306 kilometrów, w tym trzykrotnie rozgrywana próba na torze Mikołajki Arena, gdzie kibice mogą podziwiać bezpośrednia walkę dwóch załóg. Cała trasa obejmuje 1253 kilometry. Start i meta w centrum Mikołajek. TV Polsat i TVP zapowiadają bezpośrednie transmisje z trzech odcinków specjalnych, w tym z kończącego rywalizację oesu Sady-2 Power Stage.

 350 wszystkich wyświetleń,  2 wyświetleń dzisiaj

 
Udostępnij