10. Wyścig Górski Limanowa Przełęcz pod Ostrą

Strona główna/Gsmp/10. Wyścig Górski Limanowa Przełęcz pod Ostrą
Ładowanie Wydarzenia
  • To wydarzenie minęło.

10 Wyścig Górski Limanowa – 9 Runda FIA EHC ( FIA Mistrzostw Europy w Wyścigach Górskich) oraz 5 i 6 Rundy GSMP ( Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski). W Beskidzie Niskim znów pojawią się bolidy najszybszych kierowców z Europy i Polski.

Jan Puchała – Starosta Limanowski:

Przed nami kolejna już 10. jubileuszowa edycja Mistrzostw Europy w Wyścigach Górskich Limanowa-Przełęcz pod Ostrą, która zapowiada się rekordowo pod każdym względem. Ta największa w regionie impreza motoryzacyjna, która wpisała się już w pejzaż wydarzeń odbywających się na terenie Powiatu Limanowskiego i ściąga corocznie tysiące kibiców nie tyko z kraju ale całej Europy. Powiat Limanowski jest od początku współorganizatorem i wspiera to spektakularne wydarzenie. Wyścig Górski Limanowa – Przełęcz pod Ostrą, stał się wizytówką nie tylko naszego powiatu ale całego Regionu na arenie międzynarodowej. Zapraszam do Powiatu Limanowskiego, ponieważ podczas ostatniego weekendu lipcowego zagwarantujemy emocje sportowe na najwyższym poziomie. To właśnie u nas przeżyjecie Państwo niezapomniane chwile i poznacie  smak adrenaliny. A szczególne miejsca, zachwycą Was nie tylko  pięknem krajobrazu, wspaniałą przyrodą i zabytkami, ale także żywą tradycją i gościnnością  ludzi, którzy tutaj żyją.

Zawody rozpoczną się w piątek 27 lipca Odbiorem Administracyjnym i Badaniem Kontrolnym w Limanowej, sobota 28 lipca i niedziela 29 lipca to podjazdy treningowe i wyścigowe.

Program:

27.07 piątek

Limanowa, ul. B. Czecha

11:30 – 17:30 – Badanie Kontrolne

28.07 sobota

Stara Wieś

06:00 – 21:00 zamknięcie drogi

09:00 – Podjazd treningowy GSMP, FIA EHC (free practice)

11:30 – Podjazd treningowy GSMP, FIA EHC

14:00 – 1 Podjazd wyścigowy GSMP, treningowy FIA EHC

Zaraz po 1 podjeździe

– 2 Podjazd wyścigowy GSMP, treningowy FIA EHC (free practice)

30 minut po 2 Podjeździe wyścigowym – Ceremonia Otwarcia, wręczenie  nagród 5 Rundy GSMP

29.07 niedziela

Stara Wieś

07:00 – 21:00 zamknięcie drogi

09:00 – Podjazd treningowy GSMP,FIA  EHC

11:30 – 1 Podjazd wyścigowy GSMP, FIA EHC

Zaraz po 1 Podjeździe wyścigowym

– 2 Podjazd wyścigowy GSMP, FIA EHC

45 minut po 2 Podjeździe wyścigowym – Ceremonia wręczania nagród 9 Rundy FIA EHC, 6 Rundy GSMP

Na liczącej 5493 m trasie wyścigu trwają prace przygotowawcze. Oprócz malowania sędziowskich punktów obserwacyjnych czy ,  tzw. tralek na zakrętach, AMK Limanowa zgromadziła niezbędne elementy ochronne: 37 bali słomy, 36 kilometrów taśmy ochronnej i 300 słupków z opon. Nad właściwym przebiegiem wyścigów czuwać będzie ponad 300 osób: sędziów, służb porządkowych, służb medycznych, strażaków z OSP, policjantów.

Jak co roku dla kibiców przygotowano szereg ułatwień i atrakcji. Na sobotę i niedzielę  na limanowski Rynek wróci PIT-STOP – prowadzona przez PROFI AUTO akcja bezpłatnych badań technicznych samochodów mieszkańców i kibiców.  W trakcie wyścigowego weekendu chętni będą mieli ( przy sprzyjających warunkach pogodowych) unikatową możliwość przelotów nad Beskidami śmigłowcem, udostępnionym przez partnera zawodów – Bukovina Resort. Szczęśliwcy będą mogli także poznać trasę z prawego fotela elektrycznego rajdowego Fiata 500 e, przygotowanego przez Go+E Auto. Pomiędzy podjazdami Kibice będą mogli skorzystać z krążących po trasie busów, dla zmotoryzowanych przygotowano a wysokości sektora dla Widzów przy PO 7  nowy parking z wygodnym dojazdem od strony Słopnic. Na wyścigowej estradzie w Starej Wsi ( rejon startu) w sobotę pojawi się zespół Bajersi, przy sprzyjającej pogodzie obserwować będzie można pokazy paralotniarzy.

Samochodowe wyścigi górskie mają w Europie bogatą historię. Mistrzostwa Europy FIA w Wyścigach Górskich ( FIA EHC) są najstarszym czempionatem rozgrywanym przez FIA – Międzynarodową Federację Samochodową rozgrywanym do dnia dzisiejszego; odbywają się od 1930 roku.

Jerzy Budacz – Prezes Auto Moto Klubu Limanowa:

Kiedy w 2009 organizowaliśmy 1 Wyścig Górski na Przełęcz pod Ostrą – eliminacje Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski, mieliśmy marzenia i determinację całej ekipy AMK Limanowa. Podczas rozgrywanego w październiku wyścigu na poboczach leżał…śnieg, zwyciężyli wtedy Paweł Dytko i Maciej Dominiak, pierwszy rekordzista liczącej wtedy 6031 metrów trasy. W następnych latach rekordy trasy  pobijali Marcin Bełtowski, Mariusz Stec, Tomasz Nagórski.

W 2014, w związku z naszym debiutem w FIA Mistrzostwach Europy w Wyścigach Górskich,  trasa została skrócona od strony mety  do 5493 metrów ( dotychczas na mecie zawodnicy osiągali zbyt duże prędkości, przekraczające 260 km/h), a nowy rekord ustanowił Miloš Beneš (CZE). Kolejne rekordy, w tym aktualny, należą do Christiana Merli (ITA), dla którego Limanowa na pewno jest szczęśliwym miejscem, w którym wygrywa wyścigi.

Przed nami kolejne wyzwanie – jubileuszowy, 10 wyścig. Po bardzo wysokich ocenach FIA i PZM poprzednich zawodów,  wciąż musimy podnosić poprzeczkę wyżej, wciąż polepszając z jednej strony poziom organizacyjny i bezpieczeństwa, zaś z drugiej dbając o wygodę i atrakcje naszych Kibiców, których z roku na rok pojawia się coraz więcej. Udaje się to dzięki wsparciu i zaangażowaniu  Starostwa Powiatowego i samorządów, z którymi od początku współpracujemy, oraz naszych Partnerów i Sponsorów, którzy co roku przekonują się, że inwestowanie w tę imprezę jest dla nich korzystne.

Rok 2017 przyniósł nowy oficjalny rekord limanowskiej trasy , ustanowiony przez Christiana Merli (ITA) zwycięzcę wyścigu w kategorii 2 (bolidy); obecnie wynosi 1:53,546. W swojej kategorii po 7 rundach, Merli prowadzi w tegorocznej klasyfikacji FIA EHC, wyprzedzając znanych z polskiej eliminacji mistrzostw, Andreasa Bormoliniego (ITA) i Vladimira Vitvera (CZE). W kategorii 1 ( auta produkcyjne) na czele stawki znajduje się kolejny kierowca, którego oglądaliśmy w Limanowej – Lukas Vojacek ( CZE), miejsce trzecie zajmuje Jan Milon (SVK).

Obserwatorem ze strony FIA ponownie będzie  David Grace (GBR), zaś przewodniczącym ZSS Włodzimierz Szaniawski (POL).

Nie zmienił się także Dyrektor Wyścigu: po raz kolejny będzie nim  Bogdan Pałka (POL).

źródło: http://www.wysciggorski.pl

 

Newsy

14Mar

Rajdowy HEJT

Rajdy samochodowe... Pasja... Miłość... Całe życie... tak często ten sport określany jest przez Polskich fanów podążających za swoimi ulubieńcami często nawet na koniec świata. FIA jako oficjalne skreślenie Rajdu Polski…read more →
10Mar

5 minut o… Mariusz Cieślar

Czwarty kierowca Rajdowego Pucharu Śląska w klasie K2 sezonu 2018. Pechowo do podium zabrakło tylko jednego punktu. O tym jaki był miniony sezon, skąd wzięła się pasja do motorsportu, o…read more →

 

Galerie Zdjęć

1_Runda_SMT_2019_Daniel_Godzik_004.jpg 1 runda SMT 2019-03-17
I_Runda_Szombierki_Rally_Cup_Daniel_Godzik_004.jpg I Runda Szombierki Rally Cup
2_Zimowy_Trening_AZT_Daniel_Godzik_04.jpg 2 Zimowy Trening AZT
wosp_Skoczow_2019_Daniel_Godzik_04.jpg Moto Wośp Skoczów
wosp_Skoczow_2019_004.jpg Moto WOŚP Skoczów
Barborka_Legend_2018_004.jpg Barbórka Legend 2018
IX_Mikulas_Rally_Daniel_Godzik_004.jpg IX. Mikuláš Rally Is Life 2018
44_Rajd_Cieszynska_Barborka_Daniel_Godzik004.jpg 44 Rajd Cieszyńska Barbórka
44_Rajd_Cieszynska_Barborka004.jpg 44 Rajd Cieszyńska Barbórka
Super_Sprint_100_lat_Niepodległosc_Daniel_Godziki004.jpg Super Sprint 100 lat Niepodległości – 6 Runda SMT
Grand_Prix_Warszawy_004.jpg Grand Prix Warszawy
004_KJS_Rajd_Tyski_2018_Daniel_Godzik.jpg KJS Rajd Tyski 2018
004_64_Rajd_Wisly_Dniel_Godzik.jpg 64 Rajd Wisły
004_4_runda_Liqui_Moly_Classicauto_Cup_Daniel_Godzik.jpg 4 runda Liqui Moly Classicauto Cup
004_Rajdowe_Kryterium _Ustronia.jpg Rajdowe kryterium Ustronia