Rajd Dwóch Gmin Szlakiem Powstań Śląskich w Gminie Gorzyce i Godów

Strona główna/Sprint/Rajd Dwóch Gmin Szlakiem Powstań Śląskich w Gminie Gorzyce i Godów

13 i 14 lipca w Gminach Gorzyce i Godów odbędzie się kolejna runda Rajdowego Pucharu Śląska. Tym razem organizatorzy pucharu wraz z włodarzami gmin postanowili oddać hołd Powstańcom Śląskim. Trzecia runda RPŚ odbędzie się pod nazwą „Rajd Dwóch Gmin – Szlakiem Powstań Śląskich”. Nie przypadkowo wybrano właśnie taką nazwę, bo może nie wszyscy wiedzą, ale to właśnie na tym terenie wybuchło 1 Powstanie Śląskie. Dokładniej mówiąc, to w nocy z 16 na 17 sierpnia 1919 roku około godziny 2: 00 powstańcy ruszyli po wolność. Drogę ku wolności rozpoczęli z okolic dzisiejszych Petrovic (Czechy) i wkroczyli do dzisiejszej Gminy Godów. Walki rozpoczęły się w miejscowościach Skrbeńsko, Gołkowice, Godów i Łaziska. Tam też nie bacząc na nic powstańcy zaatakowali lokalne posterunki niemieckie. Jedna z bitw tzw. Bitwa pod Godowem toczyła się na terenie byłego dworca PKP w Godowie. Podczas Rajdu Dwóch Gmin Szlakiem Powstań Śląskich właśnie w tej okolicy zaplanowany został jeden z odcinków specjalnych rajdu.

W dzisiejszych czasach gdzie możemy cieszyć się z wolności w wolnym kraju zjednoczonej Europy bardzo ważną rzeczą jest pamięć o tym, że mieszkańcy tych ziem nie zawsze mogli w pełni cieszyć się wolnością. Dziś mamy wspaniałe czasy, w których w wolnych chwilach możemy się bawić i korzystać z życia. To właśnie teraz możemy cieszyć się z różnych wydarzeń sportowych jak chociażby rajd samochodowy. Możemy się bawić i realizować swoje sportowe marzenia, mamy również okazję podziwiać na własnym podwórku tak wielkie wydarzenie sportowe jak Rajdowy Puchar Śląska. Wszystko to zawdzięczamy ludziom, którzy kiedyś w 1919 roku wzięli sprawę w swoje ręce i zawalczyli o lepsze jutro. Bez wahania oddali w tej sprawie swoje własne życie i los własnej rodziny. My, ludzie znający jedynie smak wolności, musimy dbać w taki czy inny sposób, by pamięć o tych bohaterskich czynach tamtych lat trwała wiecznie.

Rajdy samochodowe to imprezy, które przyciągają swoją magią ogromną rzeszę młodych ludzi, którzy nie koniecznie zawsze są świadomi tego, że za tą naszą wolność nasi przodkowie musieli wielokrotnie tak walczyć. Podczas trzeciej rundy RPŚ chcemy tym młodym ludziom przypomnieć właśnie o tamtych czasach i dlatego nazwaliśmy trzecią rundę jako „Rajd Dwóch Gmin Szlakiem Powstań Śląskich”. Mamy nadzieję, że tym sposobem zachęcimy kibiców rajdowych do refleksji i zasiejemy ziarno ciekawości, czym były Powstania Śląskie. W tym miejscu pragniemy też podziękować Gminie Gorzyce i Godów a w szczególności panu wójtowi Danielowi Jakubczykowi z Gorzyc i Mariuszowi Adamczykowi wójtowi Godowa, za wsparcie i pomoc w organizacji tego rajdu.

W Gorzycach Rajdowy Puchar Śląska gościł już w latach ubiegłych i były to imprezy, które środowisko rajdowe do dziś mile wspomina. Wspominając rajdy w Gminie Gorzyce nie można zapomnieć o wspaniałej atmosferze i gościnności mieszkańców, którzy pomimo utrudnień podczas trwania rajdu wciąż są dla nas wspaniałymi gospodarzami. W tym roku pierwszy raz Rajdowy Puchar Śląska zawita też do Gminy Godów. Mamy nadzieję, że mieszkańcy Godowa tak jak w sąsiedniej gminie będą dobrze się bawić i z uśmiechem będą wspominać to wielkie sportowe wydarzenie. W tym miejscu apelujemy też o zdrowy rozsądek mieszkańców i by pamiętali, że rajd samochodowy to sport piękny i emocjonujący, ale również niebezpieczny. Podczas trwania rajdu nad bezpieczeństwem imprezy czuwać będzie około dwieście osób rozmieszczonych wzdłuż całej trasy odcinków specjalnych. Właśnie te osoby ubrane w żółte kamizelki są odpowiedzialne za powierzone im miejsce na trasie rajdu. Wszystkie te osoby są dla mieszkańców najlepszym punktem gdzie można się dowiedzieć o tym, co aktualnie dzieje się na trasie rajdu i tym osobom należy zgłaszać wszystkie nagłe sprawy. Jest to najszybszy sposób na przekaz informacji z trasy rajdu do Centrum Kierowania Rajdem, z którym osoby te utrzymują łączność radiową i telefoniczną. Mieszkańcom, którzy pierwszy raz spotkają się z tego typu imprezą sportową zachęcamy również do zapoznania się z regulaminem rajdu, który jest opublikowany na stronie rajdowypucharslaska.pl i rajdowka.pl. Jako organizatorzy przygotowaliśmy również harmonogram rajdu gdzie podajemy godziny, w których mieszkańcy będą mieli możliwość przejazdu zamkniętymi ulicami. Na kilkadziesiąt godzin przed startem rajdu na wspomnianych stronach zostaną opublikowane mapy rajdu i tam też każdy będzie mógł zapoznać się przebiegiem trasy odcinków specjalnych. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do śledzenia wyżej wymienionych stron gdzie na bieżąco będziemy informować o sprawach związanych z Rajdem Dwóch Gmin Szlakiem Powstań Śląskich.

Trzecia runda Rajdowego Pucharu Śląska to kolejna impreza, w której zobaczymy 100 załóg z całego kraju. Jak zwykle uczestnicy zostali podzieleni na kategorie zależne od pojemności i mocy silników oraz rodzaju przeniesienia napędu na oś. Zupełną nowością w Rajdowym Pucharze Śląska będzie wprowadzenie klasy OPEN gdzie załogi będą mogli startować na oponach sportowych. Trzecia runda to kolejna okazja do zdobycia punktów w rywalizacji zespołowej, w której walczą z sobą zespoły składające się z kilku załóg. Rywalizacja odbędzie się w ciągu dwóch dni na odcinkach specjalnych, których łączna długość to 78 km.

Trzy odcinki specjalne załogi pokonają dwukrotnie w sobotnie popołudnie i trzykrotnie w niedzielę. Bazę rajdu przygotowaliśmy tak jak w roku ubiegłym na terenie urokliwego ośrodka wypoczynkowego Camping Europa w miejscowości Olza przy ul Wiejska 49a. Tam też kibice będą mogli z bliska podziwiać rajdówki uczestniczące w rajdzie i porozmawiać z załogami. Będzie to doskonałe miejsce na pamiątkowe zdjęcie oraz poznanie rajdów samochodowych od kuchni. Camping Europa to również doskonałe miejsce na posiłek czy schłodzenie się zimnymi napojami lub lodami. Jak podczas każdej rundy tak i tym razem dzięki relacji Race Live TV będziemy mogli za pośrednictwem Internetu śledzić na żywo to, co dzieje się na trasie rajdu. W relacji nie zabraknie również wywiadów z zawodnikami, które poprowadzi dla nas Krzysztof Szturc. Jak zwykle podczas trwania rajdu będziemy na żywo prezentować aktualne wyniki rajdu dzięki firmie VitoWynikiOnline, która na naszej stronie prezentować będzie wyniki online.

Serdecznie pragniemy podziękować naszym partnerom medialnym w tym Radio 90, które od tego roku wspiera Rajdowy Puchar Śląska El-Instal 2019. To na falach właśnie tego radia będziecie mogli usłyszeć o tym wydarzeniu. Również lokalna prasa i portale internetowe chętnie jak zawsze wspierają nas poprzez publikację materiału o naszych rundach. W tym roku tradycyjnie na trasach rajdu mamy zaszczyt gościć dziennikarzy i fotoreporterów gazety Nowiny i portalu Nowiny.pl oraz Nowin Wodzisławskich i innych lokalnych przedstawicieli świata medialnego. Dla nas organizatorów współpraca z naszymi partnerami medialnymi to nie tylko rozgłos i ogólnie rozumiana reklama, ale przede wszystkim przekaz ważnych informacji lokalnej społeczności, co ma znaczący wpływ na bezpieczeństwo podczas rajdu. Serdeczne podziękowania należą się portalom o tematyce rajdowej, które również nas wspierają od lat i są z nami jak np. wrc.net.pl, np126p.pl siescigam.pl oraz rajdowka.pl.

Cieszymy się bardzo, że kolejny raz możemy liczyć na współpracę z Gminnym Centrum Kultury w Gorzycach oraz Ochotniczą Strażą Pożarną z terenu Gminy Gorzyce i Godów. Podziękowania również należą się dla wydziału ruchu drogowego KPP w Wodzisławiu Śląskim, to bardzo ceniona przez nas współpraca gdyż w grę wchodzi bezpieczeństwo, które w organizacji rajdu jest największym priorytetem. Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo to również wielkie podziękowania należą się służbą medycznym, które czuwają na odcinkach specjalnych.

Jak wiemy organizacja rajdu samochodowego na taką skalę to wielkie wyzwanie i zorganizowanie tego wydarzenia to ogrom pracy wielu ludzi, których nie sposób czasem zliczyć. Warto podkreślić jak wielką pracę i jak odpowiedzialną wykonują na rajdzie osoby zabezpieczenia rozstawione wzdłuż trasy. To właśnie oni bez względu na warunki pogodowe czuwają na swoich posterunkach by rajd odbywał się w bezpiecznych warunkach. Chcemy tu zwłaszcza podziękować wszystkim z Junior Rally Team Delegatura Cieszyn oraz sędziom w samochodach SFETY CAR. Dziękujemy też za wsparcie grupy Safety z Dolnego Śląska, które przyjeżdżają do nas z tak daleka.

Dzięki zaangażowaniu tylu osób dysponując skromnym budżetem jesteśmy w stanie walczyć o to by rajdy samochodowe były obecne w naszym kraju. W kraju, z którego wywodzą się wspaniali zawodnicy światowego formatu walczący o punkty w największych światowych rajdach. Mamy nadzieję, że czasy, w których możemy cieszyć się z trzykrotnego zdobycia Mistrzostwa Europy przez naszego rodaka będą wciąż trwały. Dlatego nie bez znaczenia są nawet najmniejsze imprezy, które czasem stają się pierwszym krokiem do wielkiej kariery naszych rodaków.

Mamy nadzieję, że będzie to kolejna wspaniała sportowa impreza pod naszym szyldem i będziemy mogli dać wszystkim dużo sportowej radości podczas tego wyjątkowego weekendu.

Życzymy wszystkim udanej zabawy i zapraszamy do Gorzyc i Godowa.

Pozdrawiamy
Artur Bal – Organizator Rajdowego Pucharu Śląska El-Instal
Grzegorz Czarnik – Organizator Rajdowego Pucharu Śląska El-Instal
Robert Durczok – Koordynator medialny Rajdowego Pucharu Śląska El-Instal

Lipiec 6th, 2019|Kategoria: Sprint|Tagi: , , |

O Autorze: