Majówka w Gaszowicach – Rajd o Puchar Wójta Gminy Gaszowice

Strona główna/Sprint/Majówka w Gaszowicach – Rajd o Puchar Wójta Gminy Gaszowice

Każdy z nas z niecierpliwością czekał na ten wspaniały miesiąc, w którym czar wiosny wraz z przyrodą nabiera rozpędu. Idąc zatem zgodnie z przyrodą, również Rajdowy Puchar Śląska postanowił nabrać nieco rozmachu. Skoro poszło się zgodnie z przyrodą to nie pozostało też nic innego, jak iść zgodnie z urokiem wiosny i zorganizować coś związanego z wiosennym pięknem. Tym razem owe piękno to okolice malowniczej Gminy Gaszowice. Ta miejscowość to w większości urzekające rozległe zielone łąki i pola, leżące na pagórkach i w dolinach. Spowite czasem poranną mgłą i otoczone starymi lasami oraz młodymi zagajnikami tworzą iście bajkową atmosferę. W niedzielne poranki te tereny są istną oazą Śląska gdzie czas wydaje się dla nas zatrzymać, by otoczyć nas ciszą i błogim spokojem. W takim miejscu jak to, można na chwilę zapomnieć o codziennym zgiełku i wiecznej gonitwie współczesnego świata. Czy tak właśnie można wyobrażać sobie Śląsk?

Rajdowy Puchar Śląska nabierając rozpędu gości na swoich rajdach coraz więcej załóg z różnych miejsc naszego kraju. Na starcie meldują się załogi z Pomorza, Mazowsza, Mazur, Wielkopolski i Małopolski i innych regionów. Wielu zawodników tych załóg zadziwia fakt, że Śląsk to nie tylko szare kamienice i kominy kopalń. Dzięki mieszkańcom i lokalnym władzom Gminy Gaszowice możemy nie tylko promować piękno rajdów, ale również wyjątkowość naszego Śląska. Dlatego też właśnie w tym miejscu chcemy serdecznie podziękować całej społeczności Gminy Gaszowice, że tym razem nasz rajd może odbyć się w tak wspaniałym miejscu.

Dla mieszkańców rajd to żadne novum, nie pierwszy raz rajdy samochodowe zagoszczą na tym terenie. Gaszowice od kilku lat był areną walki o cenne sekundy na oesach. Kilka lat temu Gaszowickie Szutry były istną perełką gdzie można było wystartować rajdówką. W tym roku jednak ze względu na specyfikę całego pucharu podczas całego rajdu dominować będzie nawierzchnia asfaltowa. Jedynie mały 300 metrowy łącznik szutrowy będzie mógł przywołać wspomnienia z Gaszowic tamtych lat wśród zawodników, którzy kiedyś startowali w Rajdach o Puchar Wójta Gminy Gaszowice.

Trzymając się historii warto również wspomnieć o kibicach rajdów samochodowych, których nigdy nie brakowało w Gaszowicach. Tym razem Gaszowice dla kibiców również będzie czymś wspaniałym gdzie w jednym rajdzie będą mieli okazję zobaczyć aż 100 załóg. Rajd o Puchar Wójta Gminy Gaszowice to kolejny doskonały przykład na wspaniały rozwój całego pucharu. Potwierdzeniem tego jest fakt, że po 10 minutach od otwarcia listy zgłoszeń do rajdu zgłosiło się 50 załóg a półtorej godziny wystarczyłoby do rajdu zgłosiło się 80 załóg. Po kilku godzinach lista 100 załóg została zamknięta z wielkim żalem gdyż chętnych było więcej, ale niestety harmonogram czasowy oraz regulamin zawodów to dla organizatora rzecz święta.

W Gaszowicach wielką frajdę będą mieć miłośnicy rajdowych potworów startujących w klasie K4 gdzie 13 załóg powalczy w takich samochodach jak Subaru Impreza czy Mitsubishi Lancer czy Skoda Fabia Proto. W klasie K4 nie zabraknie też potężnych maszyn marki Audi, które również potrafią namieszać w walce o podium.

Zacięta walka zapowiada się również w słabszych klasach, które słabsze są tylko pod względem mocy silnika. Pozostałe klasy będą areną walki równie zaciętej i emocjonującej gdyż każda z pozostałych klas to kilkanaście samochodów tej samej grupy.

Podział załóg na klasy wygląda w sposób następujący:

Klasa K1 (do 1400 cm3) 18 załóg
Klasa K2 (od 1401 cm3 do `1600 cm3) wystartuje 18 załóg
Klasa K3 (od 1601 cm3 do 2000 cm3) wystartuje 22 załóg
Klasa K4 (powyżej 2000 cm3) wystartuje 13 załóg
Klasa K5 „Klasa Markowa” (Fiat 126p z silnikiem markowym) wystartuje 6 załóg,
Klasa K6 „Klasa Cento” (Fiat SC i CC z silnikiem do poj. 1242 cm3 8v) wystartuje 18 załóg
Klasa K7 Klasa „Rwd Open” (pojazdy z napędem na tylną oś, również z turbodoładowaniem) wystartuje 5 załóg.

Walka o cenne sekundy odbędzie się na dwóch odcinkach specjalnych, z których jeden ma długość 4 kilometry (OS 1,3,5) i drugi 6 kilometrów (OS 2,4,6) . Zawodnicy by zakończyć rajd będą musieli te dwa odcinki pokonać trzykrotnie, czyli czeka na nich aż 30 kilometrów trudnej technicznej i wymagającej trasy rajdu.

Trzy najszybsze załogi w każdej klasie staną na podium i ucieszą się z nagród rzeczowych a co najważniejsze z cennych punktów w całym pucharze Rajdowego Pucharu Śląska. Gaszowice będą w tym roku rozegrane, jako druga runda tego pucharu, który po Rajdzie o Puchar Burmistrza Miasta Kuźnia Raciborska rozpędza się na dobre. Możemy się więc spodziewać ostrej walki, wśród tych, co będą już odrabiać straty pucharowe oraz wśród tych, którzy już coś „wyjechali” w Kuźni Raciborskiej.

Dzięki stronie organizatora pod adresem rajdowypucharslaska.pl mamy możliwość sprawdzenia wszelkich statystyk i dokonać wielu porównań samych zawodników. Możemy też śledzić rywalizację pomiędzy zespołami, które składają się z minimum trzech załóg i  biorą udział w Zespołowym Pucharze M&M Tuning. Nie zapomnijmy też o tym że wszystko to dzieje się również dzięki sponsorom i partnerom Rajdowego Pucharu Śląska El-Instal a wśród nich są takie marki jak: El-Instal, Darma Części samochodowe, Auto Service P T A Sanecznik, M&M Auto-Tuning, Ulter Sport Exhausts ROWE Polska, Globgum – Rybka Serwis, rajdowka.pl.

Wielką rolę w całym pucharze odgrywają również media które wspierają nas swoim materiałem z naszych rajdów. Zawsze chętnie współpracują z nami Nowiny.pl, Nasz Racibórz, Tylko Kuźnia, Nasz Wodzisław, Jasnet, TV Kanon, Nowiny Wodzisławskie, SCI24, np126p.pl, siescigam.pl, Rally and Race, wrc.net.pl. Miło jest nam też poinformować wszystkich, że właśnie zakończyliśmy rozmowy z stacją radiową Radio 90, która będzie nas wspierać w eterze. Zachęcamy zatem do słuchania Radia 90, na Śląsku ze stacji w Rybniku na częstotliwości 90,0 MHz oraz Śląsku Cieszyńskim i Cieszynie – 95,2 MHz a także  siostrzanej stacji Radio Jura  w okolicach Częstochowy 93,8 MHz.

Wszystko, więc wskazuje na to, że czeka na nas wspaniała „Rajdowa Majówka” w Gminie Gaszowice, do której zapraszamy serdecznie wszystkich miłośników rajdów samochodowych. Pamiętajmy również że hasło Rajdowego Pucharu Śląska EL-Instal brzmi „Łączy nas pasja” bez względu na wszystko.

Robert Durczok – Koordynator medialny Rajdowego Pucharu Śląska 2019.

O Autorze: