5 minut o… Rafał Telega

Strona główna/Artykuły/5 minut o… Rafał Telega

Tym razem skierowałem kilka pytań do Rafała Telegi mega szybkiego a zarazem jeżdżącego pod publikę wiecznie uśmiechniętego kierowcy a zarazem wielkiego maniaka Fiatów 126p 🙂 Dodatkowo kiedyś powiedział mi, że jest fanem strony np126p.pl więc nie moglem go pominąć w moich wywiadach z cyklu „5 minut o…” Zapraszam do lektury żeby nieco lepiej poznać Rafała 🙂

1. Gdzie i kiedy zrodził się u Ciebie pomysł na starty w rajdach?

Jeśli ogólnie chodzi o motoryzację, to na tym punkcie miałem świra od najmłodszych lat. Kiedy zdałem prawko, lubiłem sobie poszaleć po drogach jak chyba każdy z nas 😉
Dowiedziałem się o organizowanych rajdach niedaleko mnie. Początkowo jeździłem tam jako kibic. Pochłonęło mnie to tak bardzo, że wziąłem się do pracy i już w sierpniu 2011 roku miałem swój pierwszy start maluszkiem na torze Fiata w Tychach.

2. Skąd Twoja mega miłość do Fiata 126p ? 🙂

Od małego kochałem Fiaty 126p – to była taka miłość od pierwszego wejrzenia 🙂 Zawsze mnie coś ciągła do maluszków. Są piękne, mają duszę. Kocham ich prostotę, żadnej elektroniki, żadnych czujników. Po prostu KLASA sama w sobie.

3. Była też Astra co z nią teraz? dawno nie startowałeś tym autem…

Astra była własnością szefa firmy, w której niegdyś pracowałem. Niestety mimo szczerych chęci nie mam aż tyle czasu, by pogodzić udział w rajdach zarówno astrą jak i fiatem. Starty astrą wspominam bardzo miło, choć wiadomo, że to nie to samo co maluch.

4. Startujesz w różnych cyklach zawodów, wolisz jechać bardziej po szybkich placach (Szombierki) czy raczej drogowe odcinki (Puchar Śląska)?

Szczerze powiedziawszy wolę drogowe odcinki. Startuję w amatorskich rajdach i tylko na asfalcie choć trochę można poczuć prędkość. Technika także jest bardzo ważna, a w połączeniu z dobrą nawierzchnią można wykręcić niekiedy dobre czasy.

5. Jak oceniasz Puchar Śląska pod względem sportowym/organizacyjnym?

Jak dla mnie, to zawody odbywają się tam na wysokim poziomie. Organizują długie i ciekawe odcinki. Wszystko przebiega zawsze szybko, bezproblemowo i na dodatek w przemiłej atmosferze. Żadnych spięć, czy niepotrzebnych nerwów. Oto właśnie chodzi! Cała ta otoczka sprawia, że lubię tam wracać!

6. Dziewczyna jest chyba Twoim największym kibicem i wsparciem w startach. Ciężko było ją przekonać do tego sportu?

Nie ma drugiego takiego kibica jak ona. Jarmila jest ze mną właściwie od początku moich startów w rajdach. Jeździ ze mną wszędzie. Kibicuje, dopinguje, zawsze trzyma kciuki. Stresuje się ze mną i przeżywa wszystko równie mocno jak ja. Przez długi okres czasu jeździła w Subaru jako pilot, ale ze względu, że niedawno w naszym życiu pojawił się mały dzidziuś, zrobiła przerwę. Teraz mam dwóch najważniejszych kibiców w swoim życiu. Są na każdym moim rajdzie. Ich obecność motywuje mnie najbardziej!

telega5minut0001

fot. Wojciech Anusiewicz

7. Rajdówka marzeń?

Już ją mam 🙂 Maluch to rajdówka moich marzeń i może brzmi to dość śmiesznie, to gdyby zaproponowano mi zamianę maluszka na najnowszego i najszybszego Lancera, w życiu bym się nie zgodził.

8. Gdybyś mógł wybrać dowolny rajd na świecie to w którym byś wystartował?

Nigdy się nad tym nie zastanawiałem, ale jakbym miał wybrać to stawiam na największe szutry w Finlandii. Trudna nawierzchnia i duże prędkości nie są już chyba dla amatorów 🙂

9. Dotychczasowy największy sukces?

W 2015 roku zostałem mistrzem klasy 126p w klasyfikacji rocznej wszystkich rund organizowanych przez Automobilklub Cieszyński. Cały rok pracowałem na ten sukces i jestem naprawdę dumny, bo to dla mnie spore osiągnięcie.

telega5minut0002

fot. Kinga Suchanek

10. Patrząc na Twoje podejście w startach kibice są numerem jeden dla Ciebie, prawda ? 🙂

Racja… Bez kibiców nie ma tak naprawdę nic. Nawet rajdy mogłyby nie istnieć, bo po co, dla kogo? Jadąc w maluchu na rajdzie, jedyne co słyszę to darcie pilota i ryk silnika, ale widzę za to wszystko doskonale. Widzę doping kibiców, ich szaleństwo jak jedzie maluch. Co jak co, ale w takiej euforii nie da się zawsze pojechać 100% technicznie. Kibice mnie tak napędzają, że nieraz zamiast myśleć racjonalnie i jechać na czas, poniesie mnie adrenalina i nieraz tył malucha chce wyprzedzić przód 😉 Osiągnięcia osiągnięciami, ale jeśli ma się dla kogo jeździć i tym samym sprawia się komuś radość fajną jazdą – nie ma nic piękniejszego 🙂

11. Jaki jest szalony Rafał Telega ? 🙂

Nieważne co by się działo, zawsze jestem uśmiechnięty. Czy mam pierwsze, czy ostatnie miejsce, nie zobaczysz u mnie smutku. Kocham to co robię, cieszy mnie to i jestem zawsze pozytywnie nastawiony do każdego. Uwielbiam jak na rajdach mogę podzielać ten entuzjazm z innymi pasjonatami. Jestem zwariowany na punkcie motoryzacji. Mam wiele planów, wiele marzeń, które powoli realizuję. Nie wyobrażam sobie innego życia. Jestem naprawdę szczęśliwym i spełnionym człowiekiem, choć na laurach prędko na zasiądę… 😉

KJS Olympic 2016 – akcja Telega/Pastuszka – Fiat 126p

Szombierki Rally Cup 2017 – Runda I – Rafał Telega / Jakub Pasternak

Lipiec 23rd, 2017|Kategoria: Artykuły|Tagi: , , , |

Galerie Zdjęć

Super_KJS_Rajd_Tyski_Daniel_Godzik003.jpg Rajdowy Samochodowy Puchar Śląska - Rajd Tyski
003_Rallysprint_Kopna2019_Daniel_Godzik.jpg Vančík Rallysprintu Kopná 2019
024_38_ KOWAX_Valasska_Daniel_Godzik.jpg 38. KOWAX Valašská rally ValMezz
024_RPSL_Kuznia_2019.jpg Rajd o Puchar Burmistrza Kuźni Racborskiej
1_Runda_SMT_2019_Daniel_Godzik_024.jpg 1 runda SMT 2019-03-17
I_Runda_Szombierki_Rally_Cup_Daniel_Godzik_024.jpg I Runda Szombierki Rally Cup
2_Zimowy_Trening_AZT_Daniel_Godzik_24.jpg 2 Zimowy Trening AZT
wosp_Skoczow_2019_Daniel_Godzik_03.jpg Moto Wośp Skoczów
wosp_Skoczow_2019_024.jpg Moto WOŚP Skoczów
Barborka_Legend_2018_024.jpg Barbórka Legend 2018
IX_Mikulas_Rally_Daniel_Godzik_024.jpg IX. Mikuláš Rally Is Life 2018
44_Rajd_Cieszynska_Barborka_Daniel_Godzik024.jpg 44 Rajd Cieszyńska Barbórka
44_Rajd_Cieszynska_Barborka024.jpg 44 Rajd Cieszyńska Barbórka
Super_Sprint_100_lat_Niepodległosc_Daniel_Godziki024.jpg Super Sprint 100 lat Niepodległości – 6 Runda SMT
Grand_Prix_Warszawy_024.jpg Grand Prix Warszawy